Piercing

Když se řekne PIERCING plno lidí se zhrozí...hlavně staří lidé tim naprosto opovrhují, ale znám i mladší lidi ba dokonce puberťáky, kterým to přijde nechutný, odporný, bez významu. Často se mě ptají: "Proč sis to udělal?? Co z toho máš? K čemu ti to je?". Odpověď není nikdy lehká ... většinou odpovídám protože se mi to líbí - do jisté míry. Je totiž zapotřebí rozlišovat lidi, kteří to mají jako ozdobu a mají jeden, dva kusy a lidi, kteří tím žijí, jsou celí propíchaní a mají často i plno tetování a šílený účesy =)) Já osobně jsem ten první případ, mám piercing v obočí už od podzimu roku 2003 a rozhodně se za to nestydím ani si nemyslím, že by to bylo něco špatného.

Piercing nebo odborněji bodypiercing se dá umístit v podstatě naprosto kamkoliv ... i po několika letech co to sleduju mě pořád překvapuje co všechno si lidé nechají propíchnout, kam všude narvou šperk... seznam základních umístění vypadá asi takto: obočí, uši, nos, jazyk ,brada, rty, bradavky, pupek a genitálie. A nejenom, že si lidé propichují všechno možný...oni do těch děr narvou i nemožný. Od obyčejných naušnic, bananabell a šperků do pupíku přes různý bodáky a vývrtky až po tunely, které se dávají do uší. Příznám se, že jsem se už párkrat setkal i s takovými obrázky, že se mi zvedal žaludek a nikomu bych to rozhodně nepřál. Dám sem jen ty nejjemnější obrazky, které jsem sehnal.


Nejčastější otázky

Je bodypiercing bolestivý?

Pokud je prováděn neodborně a bez dostatečné kvalifikace, může se pro vás stát velmi nepříjemnou, nebezpečnou a bolestivou zkušeností. Pod rukou zkušeného profesionála trvá samotná procedura několik vteřin, takže u standartních zákroků (pupík, jazyk, obočí, ret atd.) je bolest velmi krátká a minimální. Ve většině studií se umrtvování nepoužívá, protože samotná anestezie bývá často více bolestivá, než samotný zákrok. Vnímání bolesti je sice u každého člověka individuální, ale většinou se pocit při piercingu dá přirovnat např. k odběru krve, nebo běžnému propíchnutí uší.

Jak dlouho trvá, než se piercing zahojí?

Doba hojení je individuální u každého člověka, z velké části závisí na péči, kterou svému piercingu věnuje a také na jeho fyzické a psychické kondici. Zde uvádím pouze průměrné hodnoty u zdravého člověka, který si svůj piercing čistí dvakrát až třikrát denně.

ušní boltce:3-5 týdnů,
nos: 4-6 týdnů,
chrupavka:5-10 měsíců,
rty:4-7 týdnů,
bradavky:3-8 měsíců,
pupík:6-10 měsíců,
obočí:4-7 týdnů,
jazyk:2-3 týdny,
genitálie:4-8 týdnů.

Během celého procesu hojení v žádném případě šperk nevyndavejte !!! Teprve až po dalším půl roce a po úplném zahojení můžete v některých případech šperk vyndat, aniž by došlo k destrukci nově vytvořené tkáně.

V jakých případech může být piercing zdravotním rizikem?

Jsou případy, kdy není vhodné provádět ani jinak velmi běžný piercing. Piercer by měl slušně odmítnout provedení takového zákroku, který by podle jeho/jejího názoru mohl být nebezpečný, nevhodný pro dotyčnou osobu, neúspěšný z hlediska jeho aplikace, nebo takový zákrok, na který není piercer připraven. Za níže uvedených okolností je v některých případech třeba vyjádření piercingu nakloněného lékaře před tím, než se přistoupí k samotnému zákroku:


Zde jsou ukázky piercingu ucha - říkám piercingu, protože obyčejný naušnice to opravdu nejsou.

Péče o piercing


Způsoby čištění

Piercingy je třeba čistit jednou nebo dvakrát denně každý den po dobu celého hojení. Většina lidí si je čistí ráno a/nebo večer ve sprše. Neprovádějte čištění častěji, mohlo by to váš piercing podráždit a zpomalit tak hojení. Čistíte-li si piercing jednou denně, udělejte to večer. Optimální frekvence čištění závisí na citlivosti vaší kůže, množství pohybu a prostředí, ve kterém se pohybujete. Před čištěním si důkladně umyjte ruce antibakteriálním mýdlem a horkou vodou. Chcete-li, můžete při čištění používat latexové vyšetřovací rukavice a/nebo sanitační gel na ruce. NIKDY se během hojení nedotýkejte piercingu špinavýma rukama. Příprava na čištění spočívá v opláchnutí nebo omytí piercingu teplou vodou a odstranění ztuhlých výpotků u vstupů piercingu. K jejich odstranění použijte raději než nehty bavlněný tampon. Je to o moc příjemnější.

Čistýma rukama naneste na místo trochu čistícího roztoku (viz. níž *). Vyčistěte celou oblast a šperk jemně několikrát protočte a protáhněte tam a zpět, abyste dostali roztok i do vnitřních částí piercingu. Během prvních několika čištění, kdy je tkáň ještě velmi citlivá, nemusíte šperk protáčet. Nechte roztok chvilku působit. Můžete se normálně koupat a sprchovat, ale na čištění vnitřní části piercingu nepoužívejte nic jiného než výše zmíněný čistící roztok. Po aplikaci čistícího roztoku důkladně opláchněte pod tekoucí vodou a pohybujte šperkem tam a zpět, abyste odstranili veškeré jeho zbytky. Jemně osušte papírovým ručníkem na jedno použití nebo papírovým kapesníkem - látkové ručníky mohou být semeništěm bakterií.

Buďte trpěliví. Každé tělo je jedinečné a doba hojení se u každého podstatně liší. Jestliže je váš piercing stále citlivý nebo vylučuje sekret, pokračujte v péči o něj a dodržujte zdravou životosprávu, a to i ikdyž doba hojení překročila očekávanou průměrnou hranici.

* Čistící roztok
Nejvhodnější je jemné tekuté antibakteriální hojivé mýdlo a voda. V případě nouze lze použít i jiná jemná tekutá mýdla bez barevných a vonných přísad a rozředit je v destilované nebo převařené vodě v závislosti na síle přípravku. Je vhodné používat také jemné roztoky mořské soli bez obsahu jódu.Rady k jednotlivým partiím

pupík

Nenoste těsné, stahující pásky a nepoddajné oblečení. V případě nutnosti použijte tvrdou náplast s průduchy (k dostání v lékárně) a vložte ji pod těsné oblečení nebo ji připevněte pruhem obinadla kolem těla, vyhnete se tak podráždění okolní tkáně lepidlem náplasti. Takto lze piercing ochránit před stísňujícím tlakem těsného oblečení a přílišným podrážděním během fyzických aktivit, jakými jsou například kontaktní sporty.

ucho, ušní chrupavka a tvář

Chraňte piercing před sprejem na vlasy a dejte pozor, aby se do něj nedostaly cizí látky, jako např. krémy nebo make-up atd. Spěte v čistém povlečení a často jej měňte. Vyčistěte svůj telefon desinfekcí a vyhněte se používání veřejných telefonů.

bradavka

Je dobré spát v bavlněném tričku, obzvláště máte-li domácí mazlíčky, kteří mají přístup do vaší postele. Mnoho žen upřednostňuje během hojení piercingu bradavek spaní v podprsence a jsou s výsledkem spokojeny.

genitálie

Sexuální aktivita není zakázána, je ale třeba, abyste dodržovali pravidla hygieny. Poslouchejte své tělo. Jestliže vás něco bolí, znamená to, že musíte na čas zvolnit nebo danou aktivitu úplně vynechat. Používejte kondom a nedávejte svůj piercing do kontaktu s tělními tekutinami vašeho partnera, a to i pokud žijete v monogamním svazku. Během hojení piercingu je to nutné pro zachování vašeho zdraví. Existují také speciální kondomy s místem pro šperk. Používejte lubrikanty na vodním základě.

POZOR!

Tyto rady vycházejí ze zkušeností, profesionální praxe, zdravého rozumu, vědeckého výzkumu a rozsáhlé klinické praxe a jejich cílem není nahradit kvalifikované konzultace s vaším lékařem. Mějte ale na paměti, že mnozí lékaři nemají odpovídající zkušenosti a znalosti ohledně piercingu a nemusí být nutně těmi nejkvalifikovanějšími rádci.

Všechny tyto otázky a odpovědi jsem sehnal na stránkách studia, kde jsem si sám pořídil piercing... (tribo.cz)
Mapa stránek | © Filip Vostrý 2005-2019, všechna práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu, textu nebo fotografií je bez souhlasu autora zakázáno. | Výměna odkazů